Rośliny

Rośliny Golden Gate to odmiana o wyjątkowo rzadkich, żółtych kwiatach. Szczególnie jest ona polecana do aranżacji w udziałem niebieskich ostróżek czy dzwoneczków. Jasmina to wspaniała roślina do posadzenia w ogrodach prowadzonych w stylu romantycznym. Kwitnie ona niesamowicie obficie a do tego wspaniale pachnie. Co prawda nie przekracza ona dwóch metrów wysokości natomiast rozszasta się wszerz tworząc niemal dywan. Ostatnia odmiana do Baikal, która z kolei charakteryzuje się tym iż na wiosnę wypuszcza czerwonawe liście z biegiem czasu jednak przyjmujące naturalną, zieloną barwę natomiast jej ciemnoczerwone kwiaty nie tracą koloru nawet w fazie przekwitania. Stanowisko dla uprawy róż powinno być przede wszystkim słoneczne oraz przewiewne. Optymalne warunki glebowe zapewnia podłoże, które jest bogate w próchnicę. Oczywiście bardzo ważnym aspektem uprawy jest prawidłowe przygotowanie samego podłoża a tu zaznaczyć należy, że gleba przeznaczona pod uprawę róż powinna być nie tylko głęboko przekopana ale również odpowiednio zwilżona. Przy wyborze róż do sadzenia w naszych ogrodach należy kierować się oprócz walorów estetycznych poszczególnych odmian również ich wytrzymałością oraz oczywiście odpornością na wszelkiego rodzaju choroby. Świadectwem jakości roślin są wystawiane międzynarodowe atesty dlatego warto zwracać na nie szczególną uwagę. Musimy też zastanowić się czy w pielęgnację kwiatów chcemy włożyć całą naszą siłę czy raczej wolimy aby one zajmowały się sobą same przy naszej niewielkiej pomocy. Coraz więcej osób wybiera jednak bardzo proste, nostalgiczne odmiany, które upiększają co prawda ogród lecz nie wymagają zbyt dużej opieki oraz są wytrzymałe.

Kategoria Ogród, Rośliny
Tagi: , , ,

Ogród mój widzę ogromny

Ogród mój widzę ogromny Nigdy nie wiadomo co wyrośnie ale przyjemnie jest patrzeć jak rośnie.Nie mam natury ogrodnika i z tego powodu nie lubię dłubać w ziemi. Czasem coś posadzę, czasem coś przytnę, podleję i od wielkiego dzwonu wyrwę coś, co uważam za chwast. Najczęściej są to samosiejki drzew owocowych, coroczne utrapienie. Jednak to co mnie zawsze napawa optymizmem i wewnętrznym spokojem to widok kwitnących kwiatów. Choćby to był jeden malutki i niepozorny kwiatuszek. Niezależnie od tego czy jest to wiosna, lato czy jesień. Różnokolorowość tych wszystkich roślin wręcz zadziwia. Co roku z wiosną okazuje się, że w moim ogrodzie wyrosło coś niespodziewanego. I to jest właśnie piękne. Rano człowiek biegnie do pracy i nic nie widzi, a gdy wraca do domu wreszcie ma czas dostrzec, że tu i ówdzie coś zakwitło. Każdy kwiat ma swoją porę roku i czasem to właśnie dzięki nim nagle konstatuję, że ta pora roku już nadeszła. Oznaką wiosny są przebiśniegi, lata lilie a jesieni astry, ale jest wiele innych, które są niczym kalendarz. Wiem, że i w tym roku zakwitną u mnie tulipany, irysy, stokrotki, mieczyki, lilie, róże, hortensje, astry i dąbki. I oczywiście pelargonie w doniczkach. Białe, różowe i czerwone Ten ogród to moja, prywatna namiastka natury, którą mogę się cieszyć cały rok. Pierwsze kwiaty, które zapowiadają nadejście wiosny. Skąd wiem, że zbliża się wiosna? A stąd, że dzień już jest trochę dłuższy, stąd, że czuję się rozdrażniona zimnem i brakiem słońca. Ale przede wszystkim stąd, że po długich zimowych miesiącach spod śniegu zaczęły wychylać główki pierwsze przebiśniegi. Ich zielone długie, szaro-zielone listeczki łamią zalegającą jeszcze dookoła brudną biel śniegu, a główki kwiatów są bielsze od śniegu. Ich widok sprawia, że w człowieku budzi się nadzieja na to, że wreszcie wróci wiosna, a po niej lato pełne kwiatów. Te niepozorne, białe kwiatki niczym dzwonki budzą ze snu zimowego całe swoje otoczenie. Im więcej ich wyrasta, tym więcej ubywa śnieżnego dywanu. Zaraz po przebiśniegach do życia budzą się śnieżynki i krokusy. Jakąż feerią kolorów cieszą oczy. Niebieskie śnieżynki i żółte, białe, różowe bądź fioletowe krokusy na krótkich, zielonych nóżkach gdzieniegdzie tworzące małe dywaniki. Z każdym dniem przybywa kolorów. Na drzewach można dostrzec gałązki z nabrzmiałymi pąkami. Kiedy śnieg już stopnieje całkowicie w piorunującym tempie spod ziemi wyrasta mnóstwo niezidentyfikowanych roślinek. I gdzie się nie spojrzy widać już wiosnę!

Kategoria Ogród
Tagi: , , , , ,

Słonecznik dziesięciopłatkowy i jaskrawy

Słonecznik dziesięciopłatkowy i jaskrawy Pozornie słonecznik dziesięciopłatkowy nie różni się niczym od bulwiastego, więc często jest z nim mylony. Jednak biolodzy zaznaczają wyraźne sprzeczności, które te dwa rodzaje odróżniają. Mianowicie pierwszy wspomniany ma nagie łodygi, nie pokryte wystającymi włoskami przynajmniej od dołu. Jest również niższy od bulwiastego i co za tym idzie jest także cieńszy. Ma nagie, wolne od włosków liście, które są miłe w dotyku. Łodyga tego kwiatu sięga jednego do jednego i pół metra. W dolnej części odrastającej od ziemi badyl jest gładki, ewentualnie lekko owłosiony. Liście rosną na przemian siebie, a przy kwiecie jest ich znacznie więcej. Jednak są nie pokryte włoskami, co za tym idzie słonecznik dziesięciopłatkowy nie wydziela typowej kleistej mazi charakterystycznej dla kwiatów. Na pędzie kwiaty wyrastają w dużej ilości, co jeszcze bardziej upiększa tę odmianę. Płatki są wąskie, bardzo szybko jednak usychają. Słonecznik jaskrawy – pochodny od słonecznika szorstkiego i bulwiastego. Ów rodzaj jest uznawany bardziej za ozdobny niż uprawny, ponieważ wyglądem pasuje do okazyjnych bukietów. Łodyga wznosi się najwyżej do metra, więc nie jest zbyt dużą rośliną. Liście rosną naprzemianlegle do siebie, ale nie są zbyt sztywne, co jeszcze bardziej dodaje im uroku. Kwiat otulony jest kilkoma płatkami, które nie są zbyt długie. Ich rozmiar często nieznacznie przewyższa średnicę środeczka. W środku rosną tak zwane kwiaty rurkowe ciemnego koloru, kontrastującego z językowatymi płatkami. Dziedziczące cechy od rodziców: słonecznika szorstkiego i bulwiastego są następujące. Od pierwszego zyskał przylegające listki okrywy, którymi zachwyci się nie jedna kobieta. Ciągnąc temat dalej można zatrzymać się na kolorze listków. Odróżniające ów kwiat od rodziców jest na pewno przyleganie listków do łodygi. Genetyka spłatała figla biologom, tworząc zupełnie inną formę życia.

Kategoria Słonecznik
Tagi: , , , ,

Słonecznik miękkowłosy

Słonecznik miękkowłosy Ten gatunek jest najrzadziej uprawiany w Polsce. Przywędrował do Europy z Ameryki Północnej, a dokładnie z jej środkowej i wschodniej części. Łodyga jest dość wysoka. Mieści się w przedziale jednego do trzech metrów, niekiedy wyżej. Przy kwiecie pokryta włoskami i im niżej, tym jest ich znacznie mniej. Blisko ziemi gładka i lśniąca. Liście jak u większości odmian słonecznika jest naprzeciwległa, ale w tym przypadku ich liczba znacznie się powiększa idąc w stronę kwiatu. Od spodu są lekko owłosione, a u góry gładkie i miłe w dotyku. Jednak niezwykle sztywne jak na tę odmianę. Kwiaty często zbierają się w kwiatostany, które cieszą oko oglądających. Środek otula kilka językowatych, ale długich płatków. Nie są poukładane ściśle, ale jednak tworzą wspaniałą całość z koszyczkiem słonecznika. Maksymalnie ich ilość sięga dwudziestu płatków, które mierzą od dwóch do trzech centymetrów długości. Najpierw należy wyjaśnić samo pojęcie fototropizmu, które nie każdy zna. Biolodzy nazwali tak ruch roślin, które odwracają swoje główki w kierunku światła. Pragnąc fotosyntezy, gotowe są szukać źródła światła nieustannie. Dlatego na parapetach można dostrzec pochylone kwiaty w kierunku okna. Słoneczniki dzięki tej zdolności odwracają swoje główki w stronę słońca, co czyni je niezwykłymi. Mimo swoich dość dużych rozmiarów i grubych łodyg mogą wyginać się w stronę światła. Najważniejsza dla tego zjawiska jest część rośliny, która posiada mniej auksyn. Właśnie te komórki i ich nierównomierne rozmieszczenie sprawiają, że słonecznik jest gotów poświęcić swój kształt dla większej styczności ze światłem. Część gdzie auksyn jest więcej, czyli ta niedoświetlona, lepiej wpływa na rozwój rośliny, więc słoneczniki często wyglądają na zdeformowane. Jednak na szczęście nie wpływa to na smak i wartości odżywcze roślin. Niestety, po takiej pracy odkształcone słoneczniki nie nadają się do sprzedaży w kwiaciarniach.

Kategoria Rośliny, Słonecznik
Tagi: , , , ,