Wiosna

Wiosna Z 20 na 21 marca, kiedy słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wejdzie w znak Barana na półkuli północnej w naszej strefie klimatycznej zaczyna się astronomiczna wiosna. Jedna z czterech pór roku trwająca około trzech miesięcy, przypadająca na marzec, kwiecień i maj. Na półkuli południowej przypada na wrzesień, październik, listopad. Charakterystyczne dla tego okresu są umiarkowane temperatury ze znacznym wzrostem w ciągu dnia i dość chłodnymi nocami. Meteorolodzy za wiosnę uważają porę kiedy temperatura waha się między 5 a 10 st. Także ilość opadów mieści się w granicach umiarkowanych, chociaż zdarzają się gwałtowne ale krótkie burze. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zaobserwowano, że zmiany pór roku następują skokowo, czyli w coraz krótszym czasie. Po zimie wiosna „eksploduje” nagle i równie szybko przechodzi potem w lato. Świat roślin i zwierząt przechodzi z okresu uśpienia w okres budzenia się do życia. Rozpoczyna się u roślin okres kwitnienia i zawiązywania się zalążków a etap doboru partnerów i zapłodnienia u zwierząt. Ten okres właściwy roślinom i zwierzętom znajduje także odzwierciedlenie wśród ludzi. Wszak powszechnie wiadomo, że jest to czas zakochania i miłości. Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie. Kiedy stopnieje śnieg teren mojego przydomowego ogródka wydaje się szary i zaniedbany. Kilka pierwszych kwiatków zwiastuje nieuchronnie nadchodzący czas wiosennych porządków. Gdy zrobi się ciepło i słońce przyjemnie rozświetli dzień, zaczynam od wygarnięcia pozostałych z jesieni opadłych liści i przycięcia niektórych krzewów kwiatowych. Potem przyglądam się co wyrasta tu i ówdzie i staram się przypomnieć sobie, co tam powinno wyrastać. Czasami trafiają się niespodzianki, z którymi nie wiadomo co zrobić póki nie zakwitną. Część oczywiście okazuje się jedynie zbędnymi chwastami, które trzeba jak najszybciej wyplewić. Trzeba też gdzieniegdzie „wzruszyć” ziemię albo ją przekopać pod nowe sadzonki. Kawałek trawnika również domaga się pielęgnacji w postaci „nakłuwania” specjalnym urządzeniem tzw. glebogryzarką by lepiej rósł. Kiedy wszystko jest rozplanowane i wiadomo już gdzie będą rosły np.: dalie, gdzie astry, a gdzie bratki, można zabrać się do najprzyjemniejszej czynności. Do właściwego sadzenia sadzonek i nasionek. Nietykalne pozostają jedynie kwitnące już przebiśniegi, krokusy, tulipany, przylaszczki i szafirki.

Kategoria Wiosna
Tagi: , , , ,

Niecierpek waleriana

Niecierpek waleriana W mieszkaniu może kwitnąć przez większą część roku. Wystawiona do ogrodu kwitnie tylko latem. Barwy kwiatów bywają różnorodne. Kwitnie na biało, różowo, czerwono lub pomarańczowo. Bywają też odmiany o kwiatach dwubarwnych. Jest wiele odmian tej rośliny. Różnią się między sobą barwą, wysokością, kształtem kwiatków. Niecierpek nie jest zbyt wymagający. Latem trzeba obficie go podlewać i nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Należy też usuwać przekwitłe kwiaty i suche liście. Najkorzystniejsze stanowisko to słoneczny parapet. Nie powinien jednak stać na bezpośrednim słońcu. Najlepiej rośnie w pokojowej temperaturze. Jednak latem dobrze byłoby zapewnić mu wyższą wilgotność powietrza. Jest to roślina, którą łatwo można rozmnożyć poprzez sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej ukorzenia się w ziemi kompostowej. Obecnie najczęściej kupujemy odmiany te niższe, które szybko rozkrzewiają się. Możemy tworzyć z nich różne kompozycje. Pasują do glinianych doniczek, do wiklinowych koszów, do skrzynek. Można postawić je na balkonie, w ogrodzie i domu.

Kategoria Rośliny
Tagi: , , , , ,

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny Słonecznik zwyczajny cieszy się wśród Polaków wielkim szacunkiem. Najczęściej spotykany w formie roślin uprawnych. Do Europy przybył w wieku szesnastym i do tego czasu dzielnie przekonał swoich nabywców do swoich odżywczych walorów. Łodyga jest niezwykle charakterystyczna dla tego gatunku. Jest gruba, sztywna, długa, wypełniona włóknistym środkiem. Prawie w ogóle się nie rozgałęzia, co zaznacza jej kolejną cechę, mianowicie to roślina pojedyncza jednoroczna. Jej długość często przekracza dwa, a nawet trzy metry. Jednak istnieją także nieco niższe odmiany ozdobne. Kwitnie od lipca do października. Średnica kwiatu przekracza ćwierć metra. Idealnym sposobem rozpoznania czy roślina jest przekwitnięta to zauważenie opuszczonej główki, która jest jedyną jadalną częścią słonecznika. Właśnie z tej rośliny powstaje olej słonecznikowy, czyli najzdrowszy z wszelkich tłustych rzeczy. Kwiat zawiera ponad trzydzieści procent wspomnianego oleju. Ta odmiana słonecznika zwyczajnego cieszy się największym zapotrzebowaniem na rynku. Z kwiatu wydobywa się prawie czterdzieści procent wartości odżywczych z czego powstaje najzdrowszy olej- olej słonecznikowy. Powszechnie uznany i uprawiany jako warzywo o jadalnych nasionach. Olej słonecznikowy jest składnikiem wielu współczesnych produktów, bez których żadna gospodyni domowa sobie nie poradzi. Mianowicie są to: margaryna, mydło, lakiery i pokost. Zamieniając nasiona na olej są pozostawione wytłoki. To z kolei jest najlepszą i najbardziej odżywczą karną dla zwierząt. Z niektórych odmian pastewnych, a dokładniej z ich pędów uzyskiwane są przede wszystkim wartościowe pasze dla bydła. Kwiat uznany jest także za roślinę ozdobną. Odmiany z językowatymi płatkami cieszą się powodzeniem w kwiaciarniach. Co większa Chiny wpadły na pomysł jak wykorzystać twardość łodyg i ich włókniste wypełnienie. Wyprodukowano zatem papier słonecznikowy.

Kategoria Słonecznik
Tagi: , , , ,

Wiosna w pełni

Wiosna w pełni Wiosna w radosnym kolorze zieleni zmienia nasz stosunek do życia.Wiosna w całej swojej okazałości bombarduje nas zielenią pierwszych listków na drzewach, białym i różowym kolorem kwiatów drzew owocowych oraz niesamowitej magnolii. Żółto kwitnących krzewów forsycji. Powietrze wręcz pachnie. Można tego wszystkiego doświadczyć pod warunkiem, że nie mieszka się w otoczeniu pozbawionym ogródków, alejek czy skwerków. Po kilku miesiącach zimy, gdy otaczała nas szarość bezlistnych drzew i brudna biel śniegu wreszcie można nacieszyć oczy ożywczą zielenią. Ten kolor, jak żaden inny wpływa na człowieka kojąco. Pobudza chęć działania, chęć przebywania w bliskości z naturą. Dłuższe i cieplejsze dni wręcz zachęcają do wyjścia z domu. Pewnie właśnie dlatego tak ochoczo wiosną odwiedzamy okoliczne parki, wypuszczamy się na leśne wyprawy, wycieczki lub zasiadamy w rozkładanym fotelu we własnym przydomowym ogródku. A tam wyciągają głowy do słońca tulipany. Mnogość ich odmian sprawia, że różnią się miedzy sobą nie tylko całą paletą barw ale i kształtem kielicha i wysokością. Przyglądając się tulipanom można odgadnąć temperaturę otoczenia, bo gdy słońce w dzień ogrzewa otoczenie powyżej 15 st., kwiat otwiera się, a kiedy pod wieczór spada poniżej 13 stopni, zamyka się. Wiosna, wiosna, wiosna, cieplejszy wieje wiatr a wraz z nim i my budzimy się z „zimowego snu” do życia niczym otaczająca nas aura. Wiosna to także czas kiedy do życia budzą się zwierzęta. Po kilku miesiącach oglądania głównie czarnych kruków, gawronów i wron swym ponurym i monotonnym krakaniem przywołujących skojarzenia z mrocznymi horrorami pojawiło się w moim ogrodzie także inne skrzydlate towarzystwo. Część z nich sporadycznie odwiedzała zimą karmniki, ale dopiero teraz można je nie tylko zobaczyć ale także usłyszeć. Skowronki, szpaki, kulczyki, kosy, drozdy i oczywiście zawsze obecne wróble. Dla ptactwa jest to czas łączenia się w pary i zakładania gniazd. Uwijają się wśród traw wyszukując w miękkiej ziemi robaków. Kiedy przysiadają na drzewie ich głośne trele są tak donośne i radosne, że aż chce się słuchać tych koncertów. Wreszcie słychać za oknem prawdziwie wiosenne odgłosy. Teraz nawet głośne brzęczenie pszczół, os i bąków napawa radością, bo jeśli są owady to jest szansa, że lato będzie obfitowało owocami, jeśli tylko owoce zdążą się zawiązać przed ostatnim przymrozkiem. Warto wspomnieć rzecz charakterystyczną dla tego okresu, kocie zawodzenie. To nie omylny znak, że wiosna zawitała na dobre. Kiedy zapada zmrok słychać przejmujące, rozpaczliwe miauczenie dobiegające ze wszystkich stron. Przyroda w swej różnorodnej formie budzi się do życia i manifestuje je w całej okazałości.

Kategoria Wiosna
Tagi: , , , ,