Kupowanie i cięcie roślin

Kupowanie i cięcie roślin Na początku miesiąca najlepszym wyborem będzie zakup drzewek i krzewów, które w kwietniu będziemy mogli posadzić. Dlatego też warto poszukać w sklepach specjalnych odmian i gatunków, które szczepione są na słabo rosnących podkładach. Specjaliści twierdzą, że tutaj najlepszym wyborem będą drzewka odwirusowane i przede wszystkim zaopatrzone w pomarańczowe, specjalne etykiety. Nie mogą to być w żadnym wypadku rośliny uszkodzone, przemarznięte, przesuszone czy też zaatakowane przez jakiekolwiek choroby czy wirusy ponieważ to uniemożliwiłoby dalszy rozwój naszej rośliny. Zakupione rośliny należy jak najszybciej przewieźć w jej przyszłe miejsce bytu i posadzić. Przy tym zabiegu warto pamiętać, ze na rozwój rośliny ma również wielkość dołka w jakim ją zasadzimy. Wielkość ta powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości systemu korzeniowego rośliny. Należy również pamiętać aby wykonać specjalne misy wokół rośliny dzięki, którym będziemy mogli ją podlewać a także aby dobrze użyźnić glebę wcześniej przygotowanym już kompostem lub obornikiem. Cięcie po posadzeniu jest specjalnym zabiegiem, który pozwoli naszej roślinie na lepsze i przede wszystkim szybsze rozwijanie się w przyszłości. Polega ono między innymi na przycinaniu przewodnika lecz tylko u nierozgałęzionych okulantów, które przeważnie znajdują się na wysokości około od siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów od ziemi. U drzewek, które są już rozgałęzione przycinanie polega na skróceniu przewodnika, który tutaj znajduje się z kolei na wysokości od dwudziestu do czterdziestu centymetrów od ostatniego pędu znajdującego się na boku rośliny. Jeżeli chcemy aby niskie drzewko nieco podrosło i stało się niejako smuklejsze możemy przyciąć wszystkie jego pędy do wysokości około pięćdziesięciu centymetrów. Jeżeli chodzi o samo skracanie pędów bocznych to należy to robić jedynie w przypadku wiśni i brzoskwini ponieważ inne drzewa czy krzewy niestety nie są przystosowane do takiego właśnie przycinania. W nieco niższych krzewach takich jak agrest czy porzeczki należy przycinać pędy jedynie o dwa oczka nad ziemią. Z kolei pędy roślin takich jak maliny, które sadzone są przeważnie jesienią należy przycinać przy samej ziemi aby ich wzrost był większy.

Kategoria Rośliny
Tagi: , , , , , ,

Cyklamen perski

Cyklamen perski Ma on prześliczne kwiatki, które wznoszą się nad listkami w kształcie serca. Liście też nie są zwyczajne. Mają srebrzyste, marmurkowe wzory. Istnieje wiele odmian cyklamenów o różnych barwach i kształtach kwiatów i różnych wzorach liści. Są to rośliny niewysokie. Zazwyczaj też ich kwiaty nie pachną. Cyklameny nie są trudne w uprawie. Lubią miejsca chłodne i wilgotne. Nie powinno ustawiać się ich na oknach, gdzie jest silne słońce. Przez wzgląd, że lubią wilgotne powietrze, często powinny być zraszane. Można też ustawić je na podstawce z wodą i kamykami. W czasie kwitnienia potrzebują nawożenia. Najlepiej raz w tygodniu odpowiednim preparatem. Podczas kwitnienia powinno usuwać się z rośliny przekwitłe kwiaty razem z szypułkami. Ma to na celu pobudzić roślinę do wytwarzania nowych kwiatów. Po przekwitnięciu roślina powinna przejść w stan spoczynku. Najlepiej wynieść ją wtedy do ogrodu i postawić w cieniu. Nie wolno w tym czasie jej nawozić. Po kilku miesiącach znów wyrosną nowe liście. A po przesadzeniu cyklamen odwdzięczy się za troskę swymi pięknymi kwiatkami.

Kategoria Ogród
Tagi: , , , ,

Różnorodność fauny i flory

Różnorodność fauny i flory Ale las pełni w naszym życiu wiele innych, niezwykłych funkcji, a traktowanie go jako fabryki drewna jest dużym uproszczeniem. Lasy to nasze najbogatsze ekosystemy, a o tym bogactwie stanowi różnorodność jego flory, gatunków drzew, krzewów, roślin zielnych, paproci, mchów, porostów, czy uznawanych za osobne królestwo grzybów. Jeszcze większe jest różnorodność fauny leśnej. Zadziwiająco jest złożony świat leśnych bezkręgowców: pierścienic, ślimaków, czy najbardziej rzucający się w oczy świat owadów. Ważki, owady prostoskrzydłe, pluskwiaki, chrząszcze, muchówki, błonkówki, motylek to tylko część przedstawicieli licznych owadzich społeczności, zamieszkujących lasy. Niezwykle liczny i bogaty jest wreszcie świat zwierząt kręgowych. Pelę jest płazów, gadów, ptaków i ssaków. O tym, jak cenne przyrodniczo są cenne nasze lasy, świadczy fakt, że aż około 2/3 gatunków flory i fauny Polski jest związana z lasami. Wiele lasów cechuje budowa warstwowa: od piętra wysokich drzew, poprzez warstwę podrostu, oczekującego na swoje miejsce w drzewostanie po warstwę podszytu z krzewów i młodych drzewek i warstwę runa leśnego. Podczas trwającego wiele lat procesu butwienia drzew powstają niezliczone nisze ekologiczne dla tysięcy organizmów roślinnych i zwierzęcych. Taki ekosystem jest bogatszy i odporniejszy od lasu, oczyszczonego z gnijących, powalonych pni i konarów drzew. W zależności od lokalnych warunków glebowo – klimatycznych powstają specyficzne typy ekosystemów leśnych. Główny gatunek lasotwórczy w Polsce, sosna zwyczajna, tworzy widne sosnowe bory inny gatunek iglasty, świerk pospolity, buduje z kolei bory świerkowe. Nasze rodzime dęby kreują dąbrowy, bądź razem z grabem i lipą wchodzą w skład grądów. Z kolei buki grupują się w buczyny, a olsze czarne razem z jesionem w zalewane okresowo lęki, bądź tworzą podtopione olsy. Nie sposób wymienić tu wszystkich typów, bowiem botanicy wyróżnili w naszym kraju aż kilkadziesiąt odmiennych zespołów leśnych. Lasy, zwłaszcza liściaste charakteryzują się sezonowymi zmianami w pojawianiu się określonych gatunków roślin i zwierząt, co doskonale widać w wiosennej buczynie. Bardzo charakterystyczny jest dla niej tak zwany aspekt kwietniowego runa, kiedy to skąpane w końcu dno lasu umożliwia masowe kwitnienie kolorowych roślin. Gdy rozwinie się kolorowy parasol liści, po kolorowych roślinach zostanie tylko wspomnienie.

Kategoria Ogród
Tagi: , , , ,

Ziarnka słonecznika kontra zły cholesterol

Ziarnka słonecznika kontra zły cholesterol Cholesterol już od dawna towarzyszy cywilizacji. Wiele osób cierpi na jego nadmiar i odkładanie się w układzie krążenia. Badania wykazały jednak, że można temu zapobiec w dość prosty sposób. Redukcję złego cholesterolu przeprowadzają orzechy i ziarenka słonecznika. Dodatkowo pozytywnie działają i poprawiają prawidłową pracę serca. Zatem dzięki tym dwóm smacznym roślinom można poprawić stan swojego zdrowia. Od wieków powtarzano, że to co leczy jest zwykle okropne w smaku. Ten przypadek łamie stereotypy. Ziarnka słonecznika należą do jednych z najsmaczniejszych- szczególnie świeże i dojrzałe. Orzechy dodatkowo dobrze działają na szkliwo zębów. Badania, które przeprowadziła amerykańska uczelnia dowiodły, że najbogatszym źródłem niezbędnych fitosteroli stanowią ziarenka słonecznika i pistacje. Oczywiście te dwa rodzaje ziaren można ze sobą mieszać, tworząc niezwykle zdrowy oraz smaczny mix. Dowieść, że słonecznik jest źródłem zdrowych witamin, a włączenie go do jadłospisu to dwie różne rzeczy. Większość ludzi twierdzi, że ziarenka słonecznika nadają się do zjedzenia jedynie w ciepły, letni dzień. Natomiast mało z nich zna lepsze i smaczniejsze sposoby. W tej chwili dostępne są w sklepach już obrane ziarenka słonecznika, które można łączyć z różnymi artykułami spożywczymi. Pierwszym sposobem jest posypywanie chleba bądź bułek ziarenkami. Stanowi to najlepsze śniadanie przed męczącym dniem w szkole, bądź pracy. Jako porcja obiadowa można obtoczyć rybę, albo kurczaka ziarnkami i upiec je w piekarniku, albo po prostu usmażyć na oleju słonecznikowym. Doda to kruchości i smaku całemu daniu. Można także poeksperymentować i dodać mieszankę ziaren słonecznika jako nadzienie kurczaka. Lekko orzechowy zapach przez długi czas będzie unosił się w kuchni. Często kobiety jako chrupką część sałatki, wrzucają do środka grzanki. Natomiast idealnym zamiennikiem mogą być ziarnka słonecznika.

Kategoria Słonecznik
Tagi: , , ,